Zadbanie o zdrowie w wieku 60 plus jest szczególnie istotne. Dzięki temu nawet w wieku podeszłym można cieszyć się życiem, rozwijać zainteresowania, a także ciągle być osobą aktywną. Dziś podpowiemy, co decyduje o dobrej kondycji seniora i na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Spis treści:
Na pewno warto zacząć od tego, że bardzo istotne znaczenie ma aktywność fizyczna. Wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, a to nie sprzyja zdrowiu. Aby zadbać o zdrowy układ krążenia, prawidłowe trawienie czy wzmocnić mięśnie i stawy koniecznie trzeba się ruszać.
Oczywiście aktywność powinna być dostosowana do stanu zdrowia i kondycji seniora. Tę ostatnią nawet w wieku starszym stopniowo można poprawiać, wystarczy zadbać o dobry program treningowy. Można skorzystać z pomocy specjalisty, czyli trenera personalnego.
Zawsze przed aktywnością trzeba zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, dzięki temu można zmniejszyć ryzyko kontuzji. Ponadto warto wybierać aktywności, które są polecane dla seniorów i odciążają mięśnie i stawy, a wśród nich można wymienić nordic walking czy też pływanie.
Na kondycję seniora wpływ ma także odpowiednia, zbilansowana dieta. Na pewno należy wykluczyć z niej zbyt tłuste potrawy czy potrawy przetworzone. Warto stawiać na dużą ilość warzyw i owoców, a także chude mięsa. Dobrze sprawdzają się w diecie seniora także ryby morskie. Nie bez znaczenia zarówno dieta śródziemnomorska, jak i dieta japońska uznawane są za bardzo zdrowe, a często mieszkańcy tych krajów dożywają sędziwego wieku.
W diecie nie może zabraknąć produktów zawierających żywe kultury bakterii takich jak jogurty, kefiry czy kiszonki. Wspomagają one perystaltykę jelit i procesy trawienia, które często w wieku starszym są zaburzone.
Należy zadbać o regularne wykonywanie badań. Podstawowe takie jak morfologia krwi czy badanie moczu należy wykonywać co roku. W przypadku stwierdzonych schorzeń, np. sercowo-naczyniowych należy dodatkowo wykonywać EKG.
Istotne znaczenie mają też regularne wizyty u dentysty, w przypadku posiadania częściowych protez zębowych czy też do protetyka przy pełnych protezach. Gdy doskwierają bóle mięśni i stawów warto być pod opieką ortopedy, który może doradzić wzmacniające poszczególne partie ciała ćwiczenia, które można wykonywać pod okiem fizjoterapeuty.
Nie można zapomnieć, jak istotne znaczenie dla ogólnej kondycji organizmu i to w każdym wieku ma sen. W końcu to w czasie snu regulowana jest gospodarka hormonalna czy też praca poszczególnych narządów. Istotne znaczenie ma tutaj zapewnienie właściwego krążenia, a więc odpowiedniej powierzchni snu.
Czy lepiej sprawdzi się materac piankowy czy sprężynowy? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od preferencji użytkownika. Zarówno materace sprężynowe jak i materace piankowe mogą mieć zróżnicowaną twardość. Materace sprężynowe z jednej strony mogą być wyposażone w dodatkową warstwę maty kokosowej lub pianki termoelastycznej.
Materace dwustronne to doskonały wybór dla osób, które chcą przedłużyć trwałość tego akcesorium. Takie materace sprężynowe zbudowane są ze sprężyn umieszczonych w specjalnych kieszonkach, które są ze sobą połączone. Sprężyny te zapewniają odpowiednie punkty podparcia ciała w zależności od pozycji podczas snu. Takie modele sprawdzają się zwłaszcza dla dwóch seniorów, gdyż jedna osoba nie będzie się wybudzać przez ruchy drugiej.
Kolejną kwestią pozostaje dobór twardości. Materac twardy czy średnio twardy – co się sprawdzi dla seniora? Dużo zależy od wagi użytkownika. Średnio twarde materace są polecane dla osób o wadze do 80-100 kg. Z kolei twarde modele przeznaczone są dla osób z nadwagą czy też takich, które po prostu preferują twardsze posłanie. Dla większej higieny można wybrać materac do spania z dodatkiem Aloe Vera. Taki materac podobnie jak ten z matą kokosową będzie pochłaniał nadmiar wilgoci i neutralizował drobnoustroje, zarówno bakterie, grzyby, jak i roztocza. Istotne znaczenie ma też miękka nakładka na materac.
Dobrym wyborem może być materac nawierzchniowy 140×200. Oczywiście tego rodzaju produkt można idealnie dobrać do rozmiaru materaca. Będzie chronił przed uszkodzeniami i zapewniał większy komfort snu seniora. Bez wątpienia materac do sypialni powinien zapewniać podparcie dla kręgosłupa we wszystkich punktach oraz optymalne podparcie dla całego ciała. Dzięki temu krążenie krwi może być optymalne, a regeneracja na wyższym poziomie.
Dla kondycji seniora ważne są także interakcje z innymi. Samotność bywa dla seniorów najtrudniejsza. Możliwość rozmowy i kontakty towarzyskie sprawiają, że mogą odpowiednio zadbać o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Interakcje wspierają też aktywność umysłową, podobnie zresztą jak ćwiczenia umysłowe takie jak układanie puzzli czy też rozwiązywanie krzyżówek.
Warto dbać o wszechstronną stymulację, dietę oraz jakość snu, by cieszyć się jesienią życia, która w takim przypadku może być złotą jesienią.
Dla osób o wyższej wadze, w tym osób z nadwagą czy otyłością lepiej sprawdzą się modele twarde. Niemniej jednak mogą po nie sięgnąć także osoby, które preferują twardsze posłanie. Twardsze materace są odpowiednie także dla osób, które mają problemy z krążeniem. Średnio twardy materac może zapewniać odpowiednie punkty podparcia, a także właściwą termoregulację dzięki swojej budowie i zastosowanym piankom termoelastycznym czy chłodzącym.
Wszystko zależy od preferencji i kondycji seniora, materac piankowy może mieć piankę termoelastyczną i wysokoelastyczną, które pozwalają dostosować się do układu ciała, za to sprężynowe pomagają odpowiednio podtrzymywać najważniejsze punkty ciała.
Organizm seniora naturalnie wytwarza mniej melaniny potrzebnej do zasypiania i efektywnego snu. Sen jest krótszy i aby był efektywny, trzeba zadbać o komfort i niewybudzanie się w nocy.