Od zdrowia kręgosłupa zależy nasze codzienne samopoczucie. Jeśli kręgosłup ma problemy, może doskwierać nam ból nie tylko pleców, ale również głowy. Możemy doświadczać dyskomfortu przy chodzeniu i wykonywaniu prostych czynności. Tymczasem często zapominamy, czego nasz kręgosłup potrzebuje. Co możemy zrobić każdego dnia, by poprawić zdrowe kręgosłupa?
Spis treści:
Kręgosłup stanowi podporę naszego całego ciała. Jego zadaniem jest utrzymanie ciężaru ciała, zapewnienie równowagi. To centralny element organizmu, który stanowi miejsce zaczepienia dla wielu kości, ścięgien i mięśni. Gdyby tych zadań było mało, to kręgosłup dodatkowo musi chronić nerwy rdzeniowe i sam rdzeń kręgowy, amortyzować wstrząsy, które powstają np. w trakcie chodzenia czy biegu.
Nic dziwnego zatem, że jeśli w jakikolwiek sposób zdrowie kręgosłupa szwankuje, cierpi na tym nasze całe ciało, a my możemy odczuwać dolegliwości, które pozornie nie łączą się z kręgosłupem, jak np. bóle głowy, mrowienie w palcach, drętwienie nóg, zawroty głowy.
Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, który zupełnie nie przystaje do tego, w jaki sposób nasze ciała funkcjonowały przez tysiące lat. Siedząc, nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, która jest niezbędna do tego, aby budować mobilność mięśni i ścięgien stanowiących gorset dla kości (w tym kręgosłupa). Ponadto, gdy siedzimy za biurkiem, zastygamy na długie godziny nierzadko w pozycjach zupełnie niefizjologicznych, co następnie odbija się na naszym zdrowiu.
Rozwiązaniem jest przede wszystkim zmiana swoich codziennych przyzwyczajeń, ale dla zdecydowanej większości osób zmiana pracy nie jest możliwa. Dlatego należy zadbać o to, aby miejsce pracy było możliwie najbardziej ergonomiczne. Biurko powinno mieć blat na wysokości umożliwiającej wygodne pisane na klawiaturze i ręcznie, z wyprostowanym kręgosłupem i rękoma zgiętymi w łokciach pod kątem 90 stopni. Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłodze, a kolana być zgięte pod kątem prostym. Krzesło biurowe musi mieć w związku z tym regulowaną wysokość siedziska, ale również podparcia. Najlepiej, aby wspierało dodatkowo odcinek lędźwiowy przed odpowiednie wyprofilowanie.
Nasz kręgosłup uwielbia ruch – rotacje, skłony, rozciąganie. Idealnym ćwiczeniem dla niego jest pływanie, które może uprawiać niemal każda osoba, niezależnie od wieku i kondycji. Oprócz tego joga i pilates, a także dopasowane do możliwości spacery w wygodnych butach z odpowiednio wyprofilowanymi wkładkami również pozytywnie wpływają na zdrowie naszego cielesnego „rusztowania”.
Kręgosłup potrzebuje regeneracji, która powinna następować w nocy. Sen to czas, w którym – jeśli kręgosłup ma do tego możliwości – rozluźnia się, przestrzeń między dyskami się zwiększa, a one same pęcznieją, nabierając wody.
Do odżywczego snu kręgosłupowi potrzebne jest odpowiednie podłoże. I nie ma tu znaczenia, czy wybierzemy materac piankowy czy sprężynowy – najważniejsze, aby materac był dopasowany do naszej wagi, wzrostu i kondycji zdrowotnej. Ogólna zasada wskazuje, że im większa masa ciała, tym materac powinien być twardszy tak, aby zapewniać optymalne podparcie na całej długości ciała.
Ponadto, materac powinien być co najmniej 30-40 cm dłuższy niż wzrost osoby na nim śpiącej. Nowoczesne materace zapewniają komfortowy wypoczynek nawet parom o dużej różnicy wagi i wzrostu. Jeśli partnerzy mają inne oczekiwania względem podłoża do spania, których nie da się spełnić jednym materacem, z pomocą przychodzi nakładka na materac, która również świetnie się sprawdza jako sposób na wyrównanie powierzchni kanapy dla gości.
Warto pamiętać, że jeśli mamy podnoszony stelaż łóżka, powinniśmy wybierać materace piankowe, które nie odkształcą się pod wpływem zmian kąta nachylenia poszczególnych części materaca.
Podsumowując, dbanie o zdrowie kręgosłupa powinno być jednym z naszych codziennych priorytetów. Zadbanie o odpowiednie środowisko pracy, ale i wypoczynku są najważniejszymi elementami wsparcia tego ważnego organu.
Najlepszy materac dla kręgosłupa to taki, który umożliwia jego podparcie na całej długości tak, aby zachował on fizjologiczne krzywizny. Materac w związku z tym, nie może być ani za miękki, ani za twardy – w przeciwnym wypadku będzie wymuszał przyjmowanie nieodpowiednich pozycji. W leżeniu na boku nasz kręgosłup na dobrym materacu tworzy linię prostą.
Kręgosłup najlepiej korzysta na ćwiczeniach o umiarkowanej intensywności. Wskazane jest regularne pływanie i budowanie siły mięśni tworzących gorset wokół kręgosłupa – mięśni brzucha, pleców. Dobrym rozwiązaniem jest regularne uprawianie jogi i pilatesu oraz spacery.
Przede wszystkim siedzący tryb życia. Nasze ciała nie są przystosowane do przebywania wciąż w jednej pozycji. Kolejnym złym nawykiem dla zdrowia pleców jest niedbanie o odpowiednią jakość podłoża do spania. Gdy śpimy na nierównej, zbyt twardej lub zbyt miękkiej powierzchni, nasz kręgosłup nie ma możliwości się prawidłowo zregenerować.