Mała sypialnia stanowi duże wyzwanie aranżacyjne, zwłaszcza jeśli zależy nam na dostępie do łóżka małżeńskiego z obu stron. W artykule podpowiadamy, czy zawsze taki układ będzie najwygodniejszy oraz zdradzamy patenty na funkcjonalne urządzenie niewielkiej sypialni.
Spis treści:
Wykończenie sypialni o niewielkich rozmiarach ma istotne znaczenie dla późniejszego odbioru tego pomieszczenia i odczuć z przebywania w nim. Szczególnie istotne są elementy wyposażenia. W przypadku małej sypialni, meble powinny spełniać następujące cechy:
W kolejnym kroku sporządź listę niezbędnych mebli w Twojej sypialni. Poniżej przedstawiamy absolutne minimum, jakie powinno znaleźć się w małej sypialni.
Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżko małżeńskie wybrać do małego pomieszczenia, aby nie zajmowało za dużo miejsca, a było wygodne, przede wszystkim rozważ opcje stanowiące tzw. złoty środek. Sprytnym rozwiązaniem jest np. wybór węższego łóżka (np. 140×200 albo 160×200), ale ze świetnie dobranym materacem dla dwóch osób. Materac do spania ma bowiem kluczowy wpływ na jakość snu i odczuwany komfort – niekiedy większy niż jego powierzchnia.
Istotny jest również dobór materaca w zgodzie z konstrukcją łóżka. Jeśli jeszcze nie dokonaliśmy żadnych zakupów do sypialni, nie będzie problemu – najlepiej wybrać wówczas zarówno łóżko, jak i materac od jednego producenta, aby mieć pewność pełnej kompatybilności. Jeśli natomiast już posiadasz meble, sprawdź, jak dobrać materac do łóżka, aby oba elementy do siebie pasowały.
W małych sypialniach najlepiej sprawdzają się szafy wykonywane na wymiar lub w systemie modułowym. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Zapewnia również dobre wrażenia wizualne – szafa zajmuje całą przestrzeń od podłogi do sufitu, przez co nie sprawia wrażenia ciężkiej i przytłaczającej. A jeśli dodatkowo ma lustrzany front, optycznie powiększa przestrzeń.
Wśród trików na małą sypialnię znajduje się także wykorzystanie mebli dodatkowych, które pomogą w dobrej organizacji przestrzeni. To m.in. półki ścienne, szafki nocne, pufy z miejscem do przechowywania. Świetnym pomysłem jest zabudowanie ściany nad łóżkiem – zyskasz cenne miejsce na różne przedmioty.
Większość osób marzy o sypialni w stylu królewskim, gdzie łóżko znajduje się w centrum i mamy do niego dostęp z obu stron. Niestety nie zawsze taki układ jest najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli w sypialni ma dodatkowo znaleźć się np. toaletka albo biurko. Symetria wprowadza co prawda harmonię i powiększa optycznie przestrzeń, natomiast przy małych pomieszczeniach i dużych ilościach mebli, możemy uzyskać całkiem odwrotny efekt. Warto w takiej sytuacji rozważyć inne opcje, np.:
Must have w urządzaniu małej sypialni jest przechowywanie pionowe, zamiast horyzontalnego. Oznacza to maksymalne wykorzystywanie powierzchni pod łóżkiem, za nim oraz powierzchni ścian. Wybierając szafę, postaw na model odpowiadający wysokości pomieszczenia. Łóżko natomiast powinno mieć praktyczne szuflady lub pojemnik do przechowywania.
Dostęp do łóżka z obu stron jest najbardziej funkcjonalny, jednak w przypadku małej sypialni, niekiedy lepiej jest dosunąć mebel do jednej ze ścian, aby zyskać bardziej praktyczny układ.
Rozmiar łóżka i materaca powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników, ale również możliwości pomieszczenia. Złotym środkiem może być inwestycja w lepszej jakości materac – wówczas wybierając nawet węższe łóżko, uzyskasz komfort, a dodatkowo więcej przestrzeni w sypialni.
W małej sypialni powinno się wykorzystywać każdy centymetr. Zamiast gotowej szafy ze sklepu, postaw na wykonaną na zamówienie od stolarza. Warto również rozważyć zabudowanie ścian za lub nad wezgłowiem łóżka.