W aranżacjach sypialni wciąż widać inspiracje naturą, choć pojawia się nowy trend wskazujący na fascynację nowymi technologiami. Powoli odchodzimy się od minimalizmu na rzecz maksymalizmu, personalizacji i eksperymentowania z kolorami. Sypialnia w 2024 roku przestaje przypominać wnętrze z katalogu i zaczyna coraz odważniej wyrażać osobisty styl mieszkańców domu. Niezwykle ważnym elementem jej aranżacji jest komfort – materac do spania musi być perfekcyjnie dopasowany, aby sypialnia stała się prawdziwym azylem wytchnienia.
Spis treści:
Przegląd najważniejszych kierunków w projektowaniu wnętrz sypialni
Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych kierunków w projektowaniu wnętrz sypialni.
- Scandi boho – styl skandynawski jest jasny, przestronny, uporządkowany i naturalny. Styl boho natomiast uwielbia rękodzieła i kolorowe dodatki. Łączy je zamiłowanie do przytulności i natury. W sypialni w stylu scandi boho nie może zabraknąć mebli w odcieniu drewna, a na łóżku plecionych lub szydełkowanych pledów. Ścianę mogą zapełniać artystyczne grafiki, a kwiaty wspierać się na kwietnikach z makramy.
- Neo retro, modern retro, mid-century modern – sypialnie vintage zakładają eklektyzm, czyli łączenie ze sobą inspiracji z różnych epok. W 2024 roku w sypialni rządzić będą szafki nocne na toczonych nóżkach oraz lamele na ścianach. Wezgłowia łóżek wypełni plecionka wiedeńska, a nad materacem zawisnąć może lampa z barwionego szkła w stylu retro. Na podłodze oczywiście parkiet z drewna, a na ścianie plakat z geometrycznym motywem w barwach sepii, terakoty lub indygo.
- Japandi – to niezwykle modny styl polegający na połączeniu skandynawskiego zamiłowania do prostoty z japońską harmonią. Znamiennymi elementami wnętrz w tej koncepcji są niskie meble i obłe formy. Okrągłe dywaniki przy łóżku, beżowe ściany, maksymalnie trzy kolory w pokoju, łukowata rama łóżka z nisko ulokowanym materacem do spania – to recepta na dobrą bazę modnej sypialni w stylu japandi.
Modne elementy w sypialni 2024
Na jakie elementy warto postawić w 2024 roku?
- Zwrot ku naturze i wyrazistym fakturom – bardzo modne są bogato fakturowane meble, ale też ściany i dodatki. Ściany mogą pokrywać lamele, do mody powraca też tynk strukturalny, cegła, tapety obiektowe. Fronty szafek mogą być zdobione mozaikowym drewnem. Widoczny rysunek usłojenia tylko doda im uroku, podobnie jak skazy na drewnie. Na materacu w sypialni powinna spoczywać kapa z naturalnej bawełny, wełny lub bambusa, a na podłodze dywanik z juty. Małe pufy z buklą (tapicerką jak futro baranka) czy sztruksu sprawią, że sypialnia nabierze przytulności. Jako dekoracje można wybrać wazon lub świecę przypominające kształtem kamień. W oknach zawieśmy zasłony z lnu – jakość materiałów ma być wyczuwalna organoleptycznie, pod palcami.
- Wysoka technologia – to, że chcemy otaczać się naturą, nie oznacza, że mamy rezygnować z technologii. Ma ona przede wszystkim służyć komfortowi i wizualnemu bogactwu. Technologie w sypialni to między innymi nowoczesne ekrany telewizyjne, które wygaszone mogą wyświetlać obrazy i wyglądać jak prawdziwe dzieła sztuki. Ale też instalacje świetlne, które tworzą niepowtarzalną atmosferę (np. czujniki do oświetlania nastrojowego), inteligentne systemy zarządzania temperaturą czy gadżety do monitowania snu. Technologia w sypialni to również nowoczesny materac piankowy czy sprężynowy, który pozwala wypocząć, dopasowując się do ciała i dając mu anatomiczne podparcie.
- Biofilia – kochamy otaczać się zielenią – kwiaty doniczkowe w sypialni pomagają się zrelaksować i są wyrazem tęsknoty za naturą. Kwiatom w sypialni przypisuje się też właściwość oczyszczania powietrza. Niektóre rośliny mają zdolność do absorbowania szkodliwych substancji chemicznych z powietrza i produkowania tlenu – od swojskiej paprotki, przez egzotyczne areki i skrzydłokwiaty, po popularne i łatwe w uprawie sansewierie lub zwisające pnącze bluszczu.
Kolory ścian do sypialni
Coraz chętniej eksperymentuje się z kolorami do sypialni. Odchodzi się od szarości na rzecz beżu i ciepłych barw natury. Do sypialni warto przemycić spokojne, lecz nasycone kolory ze świata przyrody – terakotę, ochrę, sepię, zieleń lasu, kobalt (które są jednocześnie kolorami retro!). Wciąż modne są pastele, ale w szlachetnej odsłonie. Szałwiowy, pudrowy róż, przyjemna brzoskwinia (Peach Fuzz – kolor roku 2024 wg Insytutu Pantone). Zarówno kolory, meble, jak i materac do sypialni mają tworzyć komfortowe warunki do regeneracji w domowym azylu, jakim jest sypialnia w roku 2024.
Podsumowanie
W aranżacjach sypialni na 2024 rok dominują inspiracje naturą oraz wspomaganie się nowymi technologiami, chętniej pozwalamy sobie na eksperymentowanie z kolorami ścian i dodatków. Style takie jak scandi boho, neo retro oraz japandi, coraz częściej nas zachwycają, ponieważ łączą różnorodne elementy dekoracyjne i funkcjonalne. Kluczową rolę odgrywa komfort, szczególnie dobrze dopasowany materac, oraz obecność roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze i wprowadzają elementy natury do przestrzeni mieszkalnej, sprawiając, że sypialnia staje się naszą oazą spokoju i wytchnienia.
Materace Materazzi to wygoda i komfort na lata. Sprawdź naszą ofertę.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Jakie są najważniejsze trendy w projektowaniu sypialni?Ogólnie tendencje w 2024 roku są takie, by sypialnie były maksymalnie przytulne, zindywidualizowane i nastawione na komfort. Sercem pomieszczenia pozostaje duże łóżko i wygodny materac do sypialni.
Na jakie kolory w sypialni warto postawić w 2024 roku?Do sypialni warto wprowadzić spokojne, lecz nasycone kolory zaczerpnięte z natury, takie jak terakota, ochra, sepia, zieleń lasu czy kobalt, a także szlachetne pastele, w tym szałwiowy, pudrowy róż i Peach Fuzz.
Jakie znaczenie ma komfort w aranżacji sypialni w 2024 roku?Komfort jest niezwykle ważnym elementem aranżacji sypialni, z naciskiem na idealnie dopasowany materac do spania. Nowoczesne materace, zarówno piankowe jak i sprężynowe, powinny zapewniać anatomiczne podparcie i dopasowywać się do ciała, aby sypialnia stała się oazą spokoju i wytchnienia.