Stan materaca, na którym śpimy, bezpośrednio przekłada się na jakość snu oraz ogólne samopoczucie. Nie bez znaczenia jest także rodzaj materaca, materiał i wykonanie, natomiast w przypadku zaniedbań pielęgnacyjnych ze strony użytkowników, produkt nawet z najwyższej półki może nie zapewnić nam oczekiwanego komfortu i nie wykaże takiej żywotności, jakiej byśmy oczekiwali. Jak zatem odpowiednio dbać o materac, aby zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie jak najdłużej? Podpowiadamy.
Spis treści:
Szereg badań wykazało, że zaniedbany materac może powodować wiele niekorzystnych konsekwencji dla naszego zdrowia, począwszy od podnoszenia poziomu stresu, przez nasilenie reakcji alergicznych, ból pleców, zwiększenie ryzyka bezdechu sennego, a nawet obniżenie odporności czy pamięci (poprzez niezapewnienie odpowiedniej jakości snu). Jak widać, przedmiot ten niepozorny, natomiast istotnie wpływający na ogólny stan organizmu. Mając tę świadomość, warto odpowiednio zadbać o stan materaca, na którym śpimy. Podziękuje nam nie tylko zdrowie, ale i stan portfela – zadbany materac posłuży nam znacznie dłużej. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na utrzymanie materaca w dobrym stanie przez wiele lat.
Materac do spania powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb użytkownika. Zwróć uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i rodzaj. Warto zainwestować w materac premium renomowanego producenta, aby uniknąć takich problemów, jak odkształcenia czy nieodpowiednia wentylacja. Dostosuj pod swoje potrzeby twardość, materiał oraz rozmiar. Zdecyduj, jaki rodzaj będzie dla Ciebie lepszy: materac piankowy czy sprężynowy, a może kokosowy? Rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany materac, to bardzo istotny czynnik, zwłaszcza w przypadku alergików. Wówczas najlepiej wybrać materac antyalergiczny 160×200 (w przypadku miejsca do spania dla dwóch osób) lub w innym rozmiarze.
Musisz również dobrać materac pod kątem wagi osób, które będą go użytkować – to podstawa zapobiegania odkształceniom. Dla osób o niższej wadze odpowiednie będą np. materace piankowe. W przypadku większych obciążeń lepiej sprawdzą się materace sprężynowe. Poniżej przedstawiamy przykłady, jak dobrać materac do sypialni w zależności od obciążenia:
Jeśli natomiast wybierasz materac do łóżka dziecięcego, rozważ np. materac z matą kokosową. Wymiary powinny być dostosowane do wieku malucha. Małe dzieci sypiają na łóżkach w rozmiarze 120×60 i 140×70, natomiast starszym będzie najwygodniej na materacu o wymiarach 90×180-200.
Od początku użytkowania, stosuj miękką nakładkę na materac, dzięki której ochronisz go przed uszkodzeniami spowodowanymi np. wilgocią, jak i zwiększysz komfort snu. Nakładka zdecydowanie wydłuża żywotność materaca oraz wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie, dzięki zachowaniu lepszego poziomu higieny (nakładkę można łatwo wyprać). Odpowiednio dobrany pokrowiec może także pomóc w walce z alergią.
Odwracanie materaca co jakiś czas w większości przypadków jest podstawową czynnością wydłużającą żywotność tego przedmiotu – pozwala bowiem na odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała i zapobiega odkształceniom. Materac dwustronny należy obracać co 3-6 miesięcy. Jeśli natomiast posiadamy materac jednostronny, należy i tak raz na jakiś czas go odwrócić, aby zapewnić mu przewietrzenie. Nie powinno się jednak na takiej stronie spać.
Materace powinno się regularnie wietrzyć, najlepiej w chłodniejszy i wietrzny dzień. Eksperci polecają nawet wietrzenie materacy w zimie podczas mrozu, gdyż ujemne temperatury niszczą roztocza i bakterie. Należy ponadto zadbać o stały dostęp powietrza do materaca poprzez odpowiedni stelaż (np. stelaż listwowy) – pomiędzy materacem a stelażem nie powinno się umieszczać żadnych materiałów, które mogłyby zaburzać cyrkulację powietrza.
Regularne wietrzenie materaca i zapewnienie stałego dostępu powietrza wpływa na utrzymanie materaca w dobrym stanie przez dłuższy okres. Ma to związek z bezpośrednim wpływem wilgoci, roztoczy i bakterii na zastosowane materiały (np. piankę).
Nakładki ochronne wpływają na wydłużenie żywotności materaca. Należy jednak wybierać produkty zapewniające dobrą cyrkulację powietrza, wykonane z naturalnych materiałów.
Osoby zmagające się z alergiami powinny sięgać po materace typowo antyalergiczne lub zainwestować w nakładkę antyalergiczną na materac. Tego typu produkty posiadają mechanizmy pozwalające na minimalizację występowania roztoczy w materiale.