Wygodne łóżko czy dobry materac do sypialni są niezwykle ważne dla komfortowego snu. Warto jednak widzieć, że to nie jedyne czynniki, które będą miały wpływ na efektywny wypoczynek w sypialni. Równie ważne co miejsce do spania jest otoczenie, a konkretnie wybór właściwego koloru ścian i dodatków, jakie znajdą się w pomieszczeniu, w którym śpimy. Psychologia kolorów to ciekawe zagadnienie, które pozwoli lepiej zrozumieć, jakie barwy sprawdzą się w sypialni lepiej niż pozostałe.
Spis treści:
Wybór kolorów ścian w sypialny powinien być podyktowany nie tylko modą. Najważniejszy jest wybór barw pozytywnie oddziałujących na samopoczucie. Jakie zatem ściany i dodatki wybrać? Dobrze w sypialni sprawdza się kolor niebieski, uważany za barwę sprzyjającą spokojowi i relaksowi. Aby jednak nie doprowadzić do uzyskania mrocznego efektu, warto stawiać na jasne odcienie np. błękit kojarzony z kolorem morza i nieba. Taka barwa pozwala wyciszyć umysł i polepszyć komfort snu.
Urządzając sypialnie, można postawić również na kolor szary (przez wielu uważany za uniwersalny) dający uczucie spokoju i równowagi. To doskonały kolor dla osób chcących urządzić sypialnię w eleganckim stylu. W tym wypadku dobrze sprawdzi się również biel, pomagająca utrzymać wrażenie czystości i prostoty. Jeżeli zależy nam na efekcie spokoju, połączonego z ciepłem i przytulnością warto postawić na naturalne beże.
W sypialni można sięgnąć również po fiolety (tylko te o niskim nasyceniu), kojarzącą się z naturą i harmonią zielenią czy róże. Te ostatnie sprzyjają zwiększaniu się endorfin, gdyż kojarzone są głównie z ciepłem i miłością.
Urządzając sypialnie, miejmy na uwadze nie tylko obowiązujące trendy czy własne preferencje. Warto nieco zastanowić się nad psychologią kolorów unikając pewnych barw w sypialni, jeżeli zależy nam na stworzeniu miejsca, w którym będziemy mogli efektywnie odpoczywać. Jakie kolory nie sprawdzą się w miejscach do spania?
Jedną z takich barw jest czerwień – kolor pobudzający, energetyczny, który w nadmiarze może być nawet drażniący dla wzroku. Również pomarańczowy kojarzony z jasnością i witalnością będzie lepszym miejscem do pokoju zabaw czy pokoju treningowego, niż do sypialni. Warto zrezygnować również z pobudzającej zmysły żółci. Co prawda to słoneczny kolor dodający energii, jednak sprawdzi się on tylko o poranku. Wieczorami może utrudniać relaks, a nawet przyczynić się do braku snu.
Sypialnia jest miejscem do wypoczynku, dlatego stawianie na intensywne, nasycone kolory nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najbezpieczniejszym wyborem będą barwy o małym lub średnim nasyceniu.
Dobrze urządzona sypialnia to miejsce przytulne, sprzyjające relaksowi i wyciszeniu. Dlatego warto dokładni zastanowić się nad urządzeniem takiej przestrzeni, aby ta nie tylko dobrze się prezentowała, ale przede wszystkim była komfortowa i funkcjonalna. Z tego też względu należy zadbać między innymi o kolorystykę ścian i dodatków, ale nie tylko. Istotne znaczenie mają również inne kwestie w tym oświetlenie. W pokoju służącym do wypoczynku najlepsze będzie delikatne, rozproszone światło o możliwie jak najcieplejszej barwie. To ważne, ponieważ żółte tonacje światła sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.
Oczywiście niezbędne jest też wygodne łóżko oraz dobry materac do spania (zwłaszcza jeśli jest to materac do łóżka dziecięcego) o właściwym rozmiarze czy twardości. Komfort wypoczynku jest bardzo ważny. Mając dobrze urządzoną sypialnię, jesteśmy w stanie efektywnie wypoczywać, zbierając siły na kolejny pełny wyzwań dzień. Warto pamiętać o tym, że efektywny wypoczynek wpływa również na wiele aspektów zdrowotnych. Niezależnie od tego czy urządzamy małą czy dużą przestrzeń zawsze dbajmy o to, być mieć idealnie miejsce do wypoczynku i wytchnienia.
W sypialni najlepiej sprawdzą się jasne odcienie niebieskiego, biele oraz szarości. Można pokusić się również o beże, fiolety (o niskim nasyceniu), zieleń czy róż.
W sypialni nie sprawdzą się intensywne barwy o mocnym nasyceniu takie jak np. czerwień, pomarańcz czy żółć.
Wbrew pozorom nie tylko duże łóżko czy wygodny materac będą wypływały na komfort i efektywność wypoczynku. Równie ważne jest też to, jakimi kolorami będziemy otaczać się w miejscu, w którym śpimy.